Radykalna regulacja UE. Niemcy wycofują poparcie
Powodem jest wycofanie poparcia dla tego przepisu przez Niemcy. Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej odwołali zaplanowane na 7 marca głosowanie – poinformował rzecznik szwedzkiej prezydencji.
Jak informuje w piątek amerykańska agencja informacyjna Reuters, próba blokowania lub zmiany polityki UE na tak późnym etapie procesu stanowienia prawa jest rzadkością. Nie podano jeszcze nowej daty głosowania, ale rzecznik Szwecji, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE, powiedział, że ambasadorowie krajów unijnych powrócą do zagadnienia "we właściwym czasie".
Walka z autami spalinowymi w UE
W połowie lutego na posiedzeniu Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 wytwarzanych przez samochody osobowe i dostawcze. W praktyce doprowadzą one do zakazania aut spalinowych w UE.
Jak poinformował Parlament Europejski w komunikacie, przepisy torują drogę do celu, jakim są zerowe emisje CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku (unijny cel polegający na zmniejszeniu emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze o 100 proc. w stosunku do roku 2021). Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 rok ustalono na 55 proc. dla samochodów osobowych oraz 50 proc. dla samochodów dostawczych
Nowe cele redukcji poparło 340 eurodeputowanych, przeciw było 279, a 21 wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani z Polski, którzy głosowali "za” to: Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Sylwia Spurek i Marek Belt.